-Anime♀

09.06.2015 20:32
        Yazıma başlarken anime tanımı yapmak istemiyorum. Nihayetinde bunu bulabilirsin bir çok yerde. Fakat söylemeliyim ki animeyi çizgi filmden ibaret görüp yapın gereği izlemekten keyif alamıyorsan çok büyük şeyler kaçırıyorsun.
        Benim için anime gerçeklikten kaçıştır.  Realitenin zincirleri seni boğabilir sıkabilir. Bundan kaçmanın bir yoluda anime izlemektir. Çünkü o an animeyi açarsın, odaklanıp o dünyanın içine girersin. İzlediğin karakterle kendini kıyaslarsın. O karakteri yaşamaya o karakteri anlamaya çalışırsın. Onunla birlikte acı ve tatlıyı hissedersin. Artık dünyadaki sorumlulukların ve sıkıntıların kısa bir süreliğine kaybolmuştur. Sen ait olduğun dünyadan çıkmış ve izlediğin dünyaya girmişsindir. Ve o dünyada hayal gücü hakimdir. Gerçek dünyada olamayacak kadar iyi yürekli bir kız sana gözyaşı döktürebilir. Ya da yapılan bir fedakarlık senin düşünmeni gerektirebilir.  Eğer izlemeyi bilirsen anime seninle konuşur dahi. Sana dünyanda kullanabileceğin bilgiler verir. Sana hayat dersleri verir. Ölçüp tartıp mantıklı olanı katarsın kendi kültürüne. Sonra anime tuhaf hissettirir insana. Bazen boşluğa sokar. Tatlı bir histir bu. Animeyi hakkıyla izleyebilene ne mutlu. Verileni tam yakalayabilene,kimi usta yazarın sembollerini görebilene ne mutlu. 
         Aslında yazılanlar izlenebilecek herhangi bir dizi ya da film içinde geçerli. Fakat ben bunları en çok animede yakalayıp hissettiğimden anime yazmak istedim. 
 
Vereceğim linkte izlediğim animeler mevcut bu kısımdan ilgini çekebilecek olanlar çıkabilir. 
 
Şiddetle tavsiye edeceğim animeler şunlar;
Konuları için googlayın.
 
Wellcome to the Nhk (Nhk ni Youkoso!):
 
-Ağır anlatımı olan bir anime. 'Ve kesinlikle bazı kesimin anlayacağı ve sevebileceği bir tür'.  İçe kapanık kimseler,hayatta geri kalmışlar,ve anormal insanlar için ders niteliği taşıyor... Animeyi dikkatli takip etmek gerekiyor. Sembolik anlamlar mevcut.(örn:Kaoru Yamazaki'yi araştırın. Animeyi yapanlar karakteri ne ile çağrıştırmış göreceksiniz) Müzikleri büyüleyici. Eğer normal bir hayatın varsa kesinlikle izlememen gereken bir anime.Sıkılırsın... İnan bana öyle insanlar öyle farklı düşünüyor ki senin baktığınla gördüğün ile onun bakıp gördüğü çok farklı şeyler oluyor. Kafalarında çok çok farklı şeyler beliriyor.
 
Death Note:
-Çok klasik ve bilinen bir animedir. Hemen hemen herkese hitap etsede 4 kere bitirmiş biri olarak her seferinde farklı detaylar yakaladım. Yazıları iyi takip etmeniz ve konuya çok çok hakim olmanız gerekir. Anime içinde akıl oyunları tam bir başyapıt. Karakter uyumları harika. Ve en güzeli kendi dünyası içinde gerçekçi bir anime.
 
2 anime yazıp bitiriyorum. Herkesin zevkleri farklı çünkü :) 
Hayattaki herşeyden hakkıyla keyif almak gerçekten önemli. Anime bunlardan sadece 1 tanesi. 
Keşke yapabilsek.